Narodziny i edukacja
Bolesław Prus, właśc. Aleksander Głowacki (1847-1912) - polski powieściopisarz, publicysta i nowelista okresu pozytywizmu. Bolesław Prus urodził się 20 sierpnia 1847 r. w Hrubieszowie. Wcześnie stracił rodziców, wychowywał się u krewnych w Puławach i Lublinie. Tam rozpoczął naukę w Szkole Realnej. W roku 1861 przeprowadził się do Siedlec i zamieszkał u brata Leona, który po ukończeniu filologii na uniwersytecie w Kijowie pracował tam jako nauczyciel. Pod jego wpływem Bolesław Prus zaangażował się w działalność konspiracyjną. Po przeniesieniu się do Kielc porzucił szkołę i wstąpił do oddziału powstańczego. Brał udział w powstaniu styczniowym. We wrześniu 1863 r. został ranny i trafił do szpitala, a wkrótce potem do więzienia. Wyrokiem sądu wojskowego został skazany na pozbawienie szlachectwa i oddany pod opiekę wuja. Po wyjściu z więzienia dokończył naukę w gimnazjum w Lublinie i rozpoczął studia na wydziale matematyczno-fizycznym Szkoły Głównej w Warszawie. Z powodu trudności finansowych musiał przerwać naukę i podjąć pracę. Pracował jako korepetytor, robotnik w fabryce, próbował swych sił jako dziennikarz.
Kariera pisarska
Debiutował w roku 1864 w "Kurierze Niedzielnym". Początkowo zajmował się pisaniem korespondencji i humoresek. W roku 1872 zamieścił w "Niwie" artykuł popularnonaukowy na temat elektryczności. Marzył o pracy naukowej, dlatego też swoich felietonów dla "Opiekuna Domowego" nie traktował poważnie, podpisując je pseudonimem Bolesław Prus. Współpracował także z czasopismami takimi jak: "Mucha", "Kolce", "Kurier Warszawski", "Ateneum". Pisanie felietonów i praca na stanowisku kasjera w banku pozwoliły Bolesławowi Prusowi na stabilizację finansową. W roku 1875 ożenił się z Oktawią Trembińską. W tym samym roku rozpoczął na łamach "Kuriera Warszawskiego" cykl "Kronik Tygodniowych", dzięki któremu stał się uznanym publicystą. W 1882 r. Bolesław Prus objął redakcję "Nowin". Chciał, by w sposób naukowy ukazywały współczesne problemy społeczne. Plany te zakończyły się jednak niepowodzeniem.
Talent literacki
Swój talent literacki Bolesław Prus ujawnił w roku 1879 w opowiadaniu "Przygody Stasia". Równolegle do działalności dziennikarskiej rozwijał twórczość beletrystyczną oraz opracowywał własną teorię literatury, w której szczególną uwagę poświęcił kompozycji powieści. Angażował się także w działalność społeczną: uczestniczył m. in. w organizowaniu Kasy Przezorności i Pomocy dla Literatów i Dziennikarzy oraz Towarzystwa Higieny Praktycznej. Bolesław Prus działał na rzecz robotników pozbawionych środków do życia, patronował wielu akcjom i instytucjom społecznym, brał czynny udział w międzynarodowym życiu literackim. Zainteresowanie problematyką społeczną widoczne było także w twórczości beletrystycznej Prusa. Jego utwory opowiadają o losach prostych ludzi, spotykającej ich niesprawiedliwości, konfliktach społecznych. Bolesław Prus poruszał także wątki polityczne i patriotyczne. Lata 1885-1897 obfitowały w wiele pisarskich sukcesów Prusa. W czasopismach, z którymi współpracował jako dziennikarz, ukazywały się jego liczne nowele, opowiadania i powieści. Wiele z nich zostało następnie opublikowanych w wydaniu książkowym. Największym ówczesnym osiągnięciem pisarza były powieści "Placówka", "Lalka", "Emancypantki" oraz "Faraon", po ukończeniu którego autor wyjechał do Niemiec i Francji w swoją jedyną podróż zagraniczną.
Ostatnie lata życia
Z początkiem XX w. Bolesław Prus podupadł na zdrowiu. Nadal jednak Prus pozostawał aktywnym działaczem społecznym i publicystą. Zmarł na atak serca 19 maja 1912 r. w Warszawie. Na jego grobie na Powązkach widnieje napis: "Serce serc". Jest on odzwierciedleniem wielkiej wrażliwości Bolesława Prusa na ludzką krzywdę, jego zainteresowania pracą dla ogółu i pasji społecznika.
Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Jelczu-Laskowicach w roku szkolnym 2023/2024
0a Edyta Turek
0b Konrad Bogdanowicz
0c Malwina Bartczak
1a Joanna Mrozik - zastępca
1b Paulina Rożek
2a Aleksandra Kowalik
2b Ewa Duszyńska
2c Agnieszka Łuc
3a Elwira Podgórska
3b Justyna Kaczmarek
3c Anna Potrzebowska
4a Marta Czechowska - zastępca
4b Anna Staśkiewicz
4c Iwona Orzechowska-Szajda
5a Natalia Kozina
5b Weronika Rębisz
5c Anna Kozłowska-Kaliciak
6a Barbara Tracz
6b Sebastian Filinowicz - skarbnik
6c Nihina Pavliukova
7a Marta Kłapkowska - przewodnicząca
7b Katarzyna Kasędra
7c Iwona Orzechowska-Szajda
8a Aleksandra Kwarciak
8b Jadwiga Bator
Konto Rady Rodziców
Numer konta: 86 9585 0007 0020 0200 0135 0001
Bank Spółdzielczy w Oławie oddział Jelcz - Laskowice
Wychowawcy:
0a Emilia Kuźmińska
0b Wioletta Zalezińska
1a Renata Dębicka / Katarzyna Sławska-Pająk
1b Renata Bąk
1c Elżbieta Dziubka
2a Elżbieta Żygadło
2b Katarzyna Karmelita
2c Agnieszka Majdura
3a Ewelina Wybieralska
3b Teresa Januszkiewicz
3c Agnieszka Majdura
4a Katarzyna Pilawa
4b Karolina Mykita
5a Paweł Majdura (wychowanie fizyczne)
5b Mirosław Górski (wychowanie fizyczne)
5c Ewelina Rembisz-Drwięga (j. angielski)
6a Joanna Wnęk (matematyka)
6b Katarzyna MIchalska-Rojek (informatyka)
6c Ewelina Gronowska (matematyka)
7a Joanna Skórzewska-Malina (j. angielski)
7b Weronika Dyr (j. angielski)
7c Ewelina Sikorska (biologia)
8a Iwona Bernat (plastyka, muzyka)
8b Agnieszka Bajsarowicz (wychowanie fizyczne)
8c Leszek Raczak (historia)
Nauczyciele PSP3 2024/2025
DYREKCJA PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3
IM. B. PRUSA W JELCZU-LASKOWICACH
DYREKTOR
mgr Piotr Pilawa
ZASTĘPCY DYREKTORA
mgr Wioletta Szponar (nadzór w budynku na Hirszfelda)
mgr Iwona Bernat (nadzór w budynku na Prusa)