IMG 4800a
Obchody Dnia Warzyw i Owoców w klasie IIa były doskonałą okazją do promowania zdrowego stylu życia oraz  edukacji najmłodszych o korzyściach płynących z jedzenia warzyw i owoców. Była to nie tylko świetna zabawa, ale   także ważny element budowania nawyków żywieniowych, które przysłużą się dzieciom przez całe życie. Warto  podkreślić, że warzywa i owoce są źródłem witamin, minerałów i błonnika, które wspierają rozwijający się organizm  dziecka.Światowy Dzień Owoców i Warzyw przypada zawsze w trzeci piątek października. W tym roku był to 20 października.Uczniowie klasy IIa przygotowali zdrowe przekąski, których głównym składnikiem były owoce i warzywa.

Oto kilka ciekawostek dotyczących warzyw i owoców:

Pomidor – owoc czy warzywo? Pomidor jest często uważany za warzywo, ale botanicznie jest owocem. Jest to jedno z nielicznych owoców, które jest poddawane gotowaniu i używane w potrawach głównie jako warzywo.

Największy owoc na świecie: Durian, rosnący w Azji Południowo-Wschodniej, jest uważany za największy owoc na świecie. Może osiągać nawet 30 centymetrów długości i ważyć kilka kilogramów. Jego zapach jest jednak tak intensywny, że niektóre miejsca zakazują jego spożywania w miejscach publicznych.

Najwięcej wody ma w sobie: Arbuz to owoc z największą zawartością wody, która wynosi około 90%. Dlatego arbuz jest świetnym sposobem na nawodnienie organizmu.

Najbardziej popularny owoc na świecie: Banan jest uważany za najbardziej popularny owoc na świecie. Jest dostępny przez większą część roku i jest źródłem energii, witamin i minerałów. Banany są doskonałym źródłem potasu i węglowodanów, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu energii i funkcji mięśni.

IMG 4799aIMG 4800aIMG 4805aIMG 4842a

IMG 4853aIMG 4854a

IMG 4824aIMG 4810a

Posileni wybraliśmy się na spacer. Po drodze zbieraliśmy kasztany, które są nie tylko pięknymi owocami jesieni, ale teraz mogą także przysporzyć radość mieszkańcom hospicjum we Wrocławiu. Dzięki akcji „Kasztanki dla Hospicjum”, mogliśmy przekazać zebrane kasztany, które przyniosą korzyść podopiecznym wrocławskiego ośrodka.