image0121

Klasa IIIc przeżyła niesamowite chwile w pracowni kowalskiej VikingArt pana Marcina Gnojskiego  w Jelczu-Laskowicach.

Dzieci dowiedziały czym zajmował się kiedyś kowal, a czym zajmuje się dziś. Skąd się wzięła stal. Jakiej potrzeba temperatury by, móc kuć żelazo. Pan Marcin opowiadał z pasją o swojej pracy.  Na oczach dzieci kawałek stali zamienił w podkowę. Pokazał także inne wytwory swojej pracy. Każdy uczeń miał możliwość przez chwilę poczuć się jak prawdziwy kowal, przekonać się, jak ciężka jest to praca. W fatuchu i okularach każdy uczeń kuł żelazo o temperaturze 1000 stopni celcjusza. Efektem pracy całej klasy, z pomocą profesjonalisty, był piękny liść, który klasa otrzymała w prezencie.

Pan Marcin hobbystycznie zajmuje się walkami rycerskimi. Dzieci obejrzały film, w którym nasz kowal zamienił się w rycerza i walczył jak prawdziwy rycerz. W swojej pracowni ma mnóstwo historycznej broni, którą dzieci mogły dotkąć i sprawdzić jej ciężar.

Czas spędzony w pracowni pana Marcina był fascynującym przeżyciem. Bardzo dziękujemy panu Marcinowi za poświęcony nam czas i tę niesamowitą lekcję.

Życzymy, by nadal wykonywał swoją pracę z taką pasją i oddaniem.

image0011_image0021_image0031

image0041_image0051_image0061