Informujemy, że zgodnie z art. 37 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych - RODO), przy zastosowaniu art. 8 i 9 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych, do pełnienia funkcji Inspektora Ochrony Danych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. B. Prusa w Jelczu - Laskowicach wyznaczony został Wojciech Huczyński:
tel. +48 604 907 222
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

boleslaw prus

Narodziny i edukacja

Bolesław Prus, właśc. Aleksander Głowacki (1847-1912) - polski powieściopisarz, publicysta i nowelista okresu pozytywizmu. Bolesław Prus urodził się 20 sierpnia 1847 r. w Hrubieszowie. Wcześnie stracił rodziców, wychowywał się u krewnych w Puławach i Lublinie. Tam rozpoczął naukę w Szkole Realnej. W roku 1861 przeprowadził się do Siedlec i zamieszkał u brata Leona, który po ukończeniu filologii na uniwersytecie w Kijowie pracował tam jako nauczyciel. Pod jego wpływem Bolesław Prus zaangażował się w działalność konspiracyjną. Po przeniesieniu się do Kielc porzucił szkołę i wstąpił do oddziału powstańczego. Brał udział w powstaniu styczniowym. We wrześniu 1863 r. został ranny i trafił do szpitala, a wkrótce potem do więzienia. Wyrokiem sądu wojskowego został skazany na pozbawienie szlachectwa i oddany pod opiekę wuja. Po wyjściu z więzienia dokończył naukę w gimnazjum w Lublinie i rozpoczął studia na wydziale matematyczno-fizycznym Szkoły Głównej w Warszawie. Z powodu trudności finansowych musiał przerwać naukę i podjąć pracę. Pracował jako korepetytor, robotnik w fabryce, próbował swych sił jako dziennikarz.

Kariera pisarska

Debiutował w roku 1864 w "Kurierze Niedzielnym". Początkowo zajmował się pisaniem korespondencji i humoresek. W roku 1872 zamieścił w "Niwie" artykuł popularnonaukowy na temat elektryczności. Marzył o pracy naukowej, dlatego też swoich felietonów dla "Opiekuna Domowego" nie traktował poważnie, podpisując je pseudonimem Bolesław Prus. Współpracował także z czasopismami takimi jak: "Mucha", "Kolce", "Kurier Warszawski", "Ateneum". Pisanie felietonów i praca na stanowisku kasjera w banku pozwoliły Bolesławowi Prusowi na stabilizację finansową. W roku 1875 ożenił się z Oktawią Trembińską. W tym samym roku rozpoczął na łamach "Kuriera Warszawskiego" cykl "Kronik Tygodniowych", dzięki któremu stał się uznanym publicystą. W 1882 r. Bolesław Prus objął redakcję "Nowin". Chciał, by w sposób naukowy ukazywały współczesne problemy społeczne. Plany te zakończyły się jednak niepowodzeniem.

Talent literacki

Swój talent literacki Bolesław Prus ujawnił w roku 1879 w opowiadaniu "Przygody Stasia". Równolegle do działalności dziennikarskiej rozwijał twórczość beletrystyczną oraz opracowywał własną teorię literatury, w której szczególną uwagę poświęcił kompozycji powieści. Angażował się także w działalność społeczną: uczestniczył m. in. w organizowaniu Kasy Przezorności i Pomocy dla Literatów i Dziennikarzy oraz Towarzystwa Higieny Praktycznej. Bolesław Prus działał na rzecz robotników pozbawionych środków do życia, patronował wielu akcjom i instytucjom społecznym, brał czynny udział w międzynarodowym życiu literackim. Zainteresowanie problematyką społeczną widoczne było także w twórczości beletrystycznej Prusa. Jego utwory opowiadają o losach prostych ludzi, spotykającej ich niesprawiedliwości, konfliktach społecznych. Bolesław Prus poruszał także wątki polityczne i patriotyczne. Lata 1885-1897 obfitowały w wiele pisarskich sukcesów Prusa. W czasopismach, z którymi współpracował jako dziennikarz, ukazywały się jego liczne nowele, opowiadania i powieści. Wiele z nich zostało następnie opublikowanych w wydaniu książkowym. Największym ówczesnym osiągnięciem pisarza były powieści "Placówka", "Lalka", "Emancypantki" oraz "Faraon", po ukończeniu którego autor wyjechał do Niemiec i Francji w swoją jedyną podróż zagraniczną.

Ostatnie lata życia

Z początkiem XX w. Bolesław Prus podupadł na zdrowiu. Nadal jednak Prus pozostawał aktywnym działaczem społecznym i publicystą. Zmarł na atak serca 19 maja 1912 r. w Warszawie. Na jego grobie na Powązkach widnieje napis: "Serce serc". Jest on odzwierciedleniem wielkiej wrażliwości Bolesława Prusa na ludzką krzywdę, jego zainteresowania pracą dla ogółu i pasji społecznika.

Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Jelczu-Laskowicach

Rok szkolny 2018/2019

0A – Agata Jaskuła

0B – Małgorzata Łupkowska

0C - Aneta Mirecka

IA – Karolina Kaczmarek

IB - Wioletta Żymańczyk - przewodnicząca

IC - Beata Szkodzińska - członek Prezydium

IIA – Małgorzata Wesołowska - sekretarz

IIB – Agata Sajdak

IIC - Krzysztof Bibrowicz - wiceprzewodniczący

IIIA – Anna Sławska

IIIB – Jadwiga Bator

IVA – Krzysztof Olejnik

IVB – Monika Łazarz

IVC – Iwona Szubert

IVD - Joanna Tomaszewska

VA – Monika Rogala

VB – Aleksandra Szczepaniec

VC - Marcin Milewski

VIA – Anna Bogusz

VIB – Łukasz Ziółkowski

VIIA - Edyta Dzierzęcka

VIIB - Dariusz Wrona - członek Prezydium

VIIC - Wiktor Wiśniewski

VIIIA - Beata Ćwiertnia - wiceprzewodnicząca

VIIIB - Ewa Mazur

VIIIC - Kamila Pliszczak

Konto Rady Rodziców

Numer konta: 86 9585 0007 0020 0200 0135 0001

Bank Spółdzielczy w Oławie oddział Jelcz - Laskowice

Wychowawcy:

0a Anna Rudecka

0b Elżbieta Żygadło

0c Katarzyna Karmelita

1a Alina Malec

1b Teresa Januszkiewicz

1c Agnieszka Majdura, Joanna Gadalińska (nauczyciel wspomagający)

2a Katarzyna Sławska

2b Wioletta Zalezińska

2c Emilia Kuźmińska

3a Justyna Wróbel

3b Renata Bąk

4a Karolina Mykita (j. polski)

4b Małgorzata Kamińska (matematyka)

4c Ewelina Rembisz - Drwięga (j. angielski)

5a Gabriela Piech (j. angielski, j. niemiecki)

5b Dorota Ratajczyk (j. polski)

5c Renata Deryło (matematyka)

6a Paweł Majdura (wf)

6b Weronika Dyr (j. angielski)

7a Iwona Bernat (plastyka, muzyka)

7b Zbigniew Rumież (informatyka,technika)

7c Alicja Majak - Wołowicz (matematyka)

8a Leszek Raczak (historia)

8b Beata Jaruga (przyroda, biologia)

8c Agnieszka Bajsarowicz (wf), Agata Wesołowska (nauczyciel wspomagający)

Początek strony