Nie sądziłam, że kiedykolwiek przyjdzie mi czytać i pisać o książkach o wojnie w takich okolicznościach…

Na wszystkie słowa podziwu za to, czego dokonała w czasie wojny, odpowiadała zawsze z przepraszającym uśmiechem:- Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc.

Anna Czerwińska-Rydel „Listy w butelce”

24 lutego 2022 roku przejdzie do historii jako dzień ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Pojawiły się trudne emocje, strach, lęk, współczucie. Te emocje są w nas, dorosłych, ale także w dzieciach. Pojawiają się niezrozumiałe dla nich słowa, słowa, których żadne dziecko nie powinno doświadczyć na własnej skórze. Warto porozmawiać więc z dziećmi o trudnym temacie, jakim jest wojna. One, podobnie jak my, nie rozumieją, tego, co właśnie wydarzyło się na świecie. Nie rozumieją, dlaczego my - dorośli prowadzimy wojny, skoro tyle mówimy dzieciom o tym, jak ważny jest pokój na świecie. Dzieci potrzebują teraz takich rozmów. Do tego może posłużyć specjalne zestawienie tematyczne, w którym znajdziecie różnego rodzaju książki przybliżające najmłodszemu czytelnikowi doświadczenia konfliktu zbrojnego. Proponujemy kilka książek pokazujących problem widziany także oczami dzieci – na przykład „Czy wojna jest dla dziewczyn?” i poruszający tematykę wojenną w różnych częściach świata – „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo”.

Wszystkie książki są do wypożyczenia w bibliotece szkolnej. Zestawienie tematyczne WOJNA w katalogu biblioteki.