Ziemia2

W tym roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. B. Prusa po raz kolejny bierze czynny udział w obchodach poświęconych naszej planecie, które przypadają na 22 kwietnia.

Nasza cywilizacja rozwija się od wielu tysięcy lat, ale dopiero w latach 60-tych XX wieku społeczeństwa dostrzegły problem związany z naruszeniem przez człowieka równowagi ekologicznej Ziemi. W roku 1970 po raz pierwszy świętowano Dzień Ziemi w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy Dzień Ziemi w Polsce obchodzony był w 1990 roku w Warszawie, od tego czasu coraz więcej osób i instytucji z całego kraju włącza się do akcji.

Dlaczego tak ważne jest aby każdy z nas włączył się do obchodów Dnia Ziemi?

Chcemy zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie niesie szybki rozwój cywilizacji, na zaburzenie równowagi ekologicznej naszej planety, celebrować piękno Ziemi oraz przypominać o potrzebie ochrony i szacunku dla otaczającego nas środowiska.

Ponieważ rok 2021 został ogłoszony również Międzynarodowym Rokiem Jaskiń
i Krasu, chcemy także zwrócić szczególną uwagę na jaskinie - te niezwykłe miejsca ukryte tuż pod powierzchnią Ziemi, które są bardzo ważnym dziedzictwem przyrodniczym naszej planety oraz świadectwem zmian przyrodniczych zachodzących w przeszłości.

W ramach włączenia się do akcji Światowego Dnia Ziemi mamy dla Was następujące propozycje:

• Klimatyczny Dzień Ziemi - wydarzenia online, w których wezmą udział uczniowie w ramach programu "1Planet4All - Razem dla klimatu!" realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej

link:  Klimatyczny Dzień Ziemi 2021 – wydarzenie on-line - 22 kwietnia

• Ogłaszamy konkursy przyrodniczo-geograficzne:
Dla uczniów klas IV-VI – Konkurs-kartka

Dla uczniów klas VII-VIII – Konkurs-plakat