Spis treści

 

 

Pandemia, zużyte maseczki i rękawiczki.

 

Jak nasza planeta zmieniła się podczas kwarantanny?

 

maseczki

     W czasie pandemii społeczeństwo zostało zamknięte w domach. Wirus zrujnował wiele planów. Zostały zamknięte miejsca pracy, a ludzie stracili możliwość zarobku. Odwołane zostały również wycieczki, wyloty za granicę czy wakacje. A jak pandemia wpłynęła na losy środowiska i zwierząt?

Koronawirus, a zanieczyszczenie powietrza.

Podczas pandemii produkcja przemysłowa znacznie zwolniła, bądź całkowicie  stanęła w miejscu. Wiele zakładów i fabryk zaprzestało swojej działalności, co spowodowało mniejszą ilość wytwarzanych szkodliwych substancji np. dwutlenku węgla. Wiele ludzi przestało jeździć do pracy, ponieważ miała ona formę homeoffice. Spowodowało to zmniejszenie produkcji spalin samochodowych. Zmalała również ilość wydobywanych paliw kopalnych, ponieważ nie było na nie tak dużego zapotrzebowania

Pandemia wrogiem oceanów.

Wiele zużytych maseczek trafiło domórz i oceanów. Jak do tego doszło? Codzienniena ulicach lądują zużyte maseczki. Przez nieuwagę ludzi wypadają one z kieszeni, czy z torebek, podczas wyciągania telefonów. Maseczki, które lądują na ziemi, łatwo się przemieszcza. Wiatr lub nurt wodny porywa je, przez co trafiają one w głąb zbiornika, gdzie żyją różne stworzenia. 

Zanieczyszczenie mórz i oceanówspowodowanejest również złym systemem zarządzania odpadami. Wiele biedniejszych krajów nie jest w stanie segregować i kontrolować tak dużej ilości powstających odpadów. Śmieci trafiają na mniejsze wysypiska, a następnie są wrzucane do morza. 

Ile maseczek znajduje się w wodach naszej Ziemi?

W 2020 roku do oceanów trafiło ponad 1,5 miliarda maseczek ochronnych. W lutym 2020 r. szef organizacji OceansAsia, Gary Strokes w rozmowie z Energy Live News poinformował, że podczas pobytu na Wyspach Soko w Hongkongu na 100 metrach plaży odnalazł 70 zużytych maseczek ochronnych. 

Dlaczego odpady medyczne są tak niebezpieczne dla zwierząt i środowiska?

Jednorazowa maseczka rozkłada się bardzo wolno. Podczas tego procesu wytwarzona tak zwany mikroplastik, który jest bardzo niebezpieczny dla ryb i wodnych organizmów. Bardzo łatwo przedostaje się on do układów trawiennych zwierząt, a to przyczynia się do ich śmierci. Zagrożenie stanowią również lateksowe rękawiczki, które swą jasna barwą przyciągają np. żółwie.Takie śmieci są bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Mogą one uznać je za pożywienieUszy maseczek również wplątują się w kończyny zwierząt. Nierzadko połykane są przez np. wieloryby, przez co zwierzę umiera w męczarniach. Odpady medyczne i wydzielane przez niesubstancjetworzą wielkie zagrożenie dla morskich ekosystemów i raf koralowych. 

A co z ulicami?

Ulice zostały zasypane zużytymi maseczkami i rękawiczkami. Możemy to zaobserwować praktycznie wszędzie. W parkach, na drogach, trawnikach i ulicachwidzimy niebezpieczne odpady medyczne, które powinny być umieszczone w odpowiednich pojemnikach. Są one zagrożeniem nie tylko dla przechadzających się tam ludzi, ale również dla psów i  innych zwierząt. Dodatkowo jest to zjawisko wyjątkowo nieestetyczne. Nikt nie chce przecież miećskładowiska śmieci przed domem. 

Dlaczego tyle odpadów medycznych znajduje się na ulicach?

Najwięcej masekznajdujesię pod marketami, sklepami, instytucjami publicznymi. Spowodowane jest to nieodpowiedzialnym zachowaniem ludziZamiast wyrzucać rękawiczki i maseczki do odpowiedniego pojemnika, ludzie wyrzucają tego typu odpady na ziemię. 

A lasy?

Lasy, tak samo jak wody i ulice, są zaśmiecane korona-śmieciamiNa zalesionych terenach widaćdziesiątki kopuł z różnymi zużytymi przedmiotami. Znajdują je leśniczy oraz przechodnie.

Tak samo jak w przypadku ulic, największa część winy leży po stronie ludzi. W parku, czy w lesie ściągają oni maseczkępo czym ją gubią lub wyrzucają na ziemię.  Co gorsza, niektóre firmy zajmujące się utylizowaniem i segregacją odpadów, same korzysta z tego typu sposobów pozbywania się odpadów.Aby nie płacić za usługę utylizacji odpadów medycznych, wywożą je dopobliskich lasów

Co możemy zrobić, aby chronić nasze środowisko?

Aby zminimalizować szkody, jakie pośrednio pandemia może spowodować w naszym środowisku,należy przede wszystkim edukować ludzi i tłumaczyć, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą zaśmiecanie środowiska tego typu odpadami. Dobrze by było, aby na ulicach umieszczane były  pojemniki przeznaczone na tego typu odpady. Możemy również zachęcać inne osoby, aby używały maseczek wykonanych z tkanin, które można po prostu wyprać w wysokiej temperaturze. Należy również domagać się od władz, aby rzetelnie prowadziły gospodarkę odpadami. Firmy, którym udowodni się łamanie prawa w zakresie utylizacji odpadów powinny być karane wysokim mandatami. Możemy również używać bambusowych, ekologicznych i wielorazowych opakowań na żele antybakteryjne. Małe społeczności lokalne mogą spotykać się i wspólnie posprzątać swoją okolicę, dając przykład innym. 

Autorki: Kaja Pietrowska i Blanka Dereń

 
Początek strony