§ 1 Postanowienia ogólne
1. Procedury zostały opracowane w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Edukacji Narodowej oraz specyfikę placówki.
2. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wśród uczniów oraz pracowników szkoły wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19
3. Przebywanie uczniów na terenie szkoły zorganizowane jest z zachowaniem zasad bezpieczeństwa możliwych do realizacji w warunkach lokalowych oraz kadrowych, jakimi dysponuje nasza placówka.

§ 2 Ogólne zasady dotyczące organizacji pracy w szkole w czasie trwania  epidemii.

1. Do szkoły przychodzą tylko zdrowi uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, którzy nie wykazują symptomów choroby (kaszel, duszności, gorączka, złe samopoczucie)
  2. Dyrektor zapewnia środki ochrony osobistej tylko dla nauczycieli i pracowników szkoły.
  3. Uczniowie oraz nauczyciele nie muszą nosić maseczek na terenie szkoły, chyba że mają taką potrzebę, ale obowiązują ich zasady zachowania bezpieczeństwa podczas kichania, kaszlu oraz stosownego dystansu.
  4. Uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej, niż 20 minut przed rozpoczęciem zajęć.
  5. Uczniowie wchodzą do szkoły wyznaczonym wejściem: w budynku przy ul. Prusa uczniowie klas 0-III wchodzą do budynku głównym wejściem, natomiast uczniowie klas IV-VIII wejściem od strony placu zabaw; w budynku przy ul. Hirszfelda klasy 0-III wejściem od strony szatni (przez przyziemie), natomiast klasy IV-VI bocznym wejściem od strony stołówki.
  6. Po wejściu do budynku uczniowie niezwłocznie dezynfekują / myją ręce wg instrukcji.
  7. Korzystając z szatni, uczniowie jak najszybciej przebierają się i przechodzą najkrótsza drogą pod swoją salę. Nie gromadzą się w szatni.
  8. Uczniowie unikają gromadzenia się przed rozpoczęciem zajęć, w czasie przerwy oraz po skończonych zajęciach.
  9. Po zakończonych zajęciach uczniowie jak najszybciej opuszczają teren szkoły. Nie przebywają na boisku, placu zabaw oraz terenie przyszkolnym.
  10. W miarę możliwości uczniowie spędzają przerwy na wolnym powietrzu pod opieką nauczyciela.
  11. Dla rozładowania tłoku na korytarzach podczas przerw dozwolone jest pozostawienie sali otwartej, w której mogą przebywać uczniowie pod nadzorem nauczyciela.
  12. Podczas przerw miedzy lekcjami uczniowie nie gromadzą się na korytarzu w grupach oraz nie przebywają w szatni.
  13. Po skorzystaniu z toalety uczniowie myją ręce i niezwłocznie opuszczają pomieszczenie. Nie przebywają w toalecie bez potrzeby.
  14. Uczniowie klas I-III przebywają na przerwach w innych godzinach niż uczniowie klas starszych. Godziny przerw ustala nauczyciel indywidualnie dla swojej klasy.
  15. Każdy oddział realizuje zajęcia w jednej sali lekcyjnej. Wyjątek stanowią zajęcia z wychowania fizycznego, informatyki oraz języka obcego z podziałem na grupy.
  16. Między zmianami pracownicy obsługi na bieżąco czyszczą / myją w wietrzą pomieszczenia. Po skończonych zajęciach każda sala zostaje zdezynfekowana.
  17. W razie objawów wskazujących na podejrzenie zakażenia u ucznia zostaje on natychmiast odizolowany. Do izolatki prowadzi go wyznaczony pracownik szkoły, wyposażony w środki ochrony osobistej, zachowując odpowiedni dystans.
  18. W przypadku odizolowania ucznia zostaje mu zmierzona temperatura ciała.
  19. Po umieszczeniu ucznia w izolatce rodzice zostają powiadomieni o złym stanie zdrowia dziecka i poproszeni o niezwłoczne jego odebranie i skonsultowanie stanu zdrowia z lekarzem.
  20. Miejscem przeznaczonym w szkole na izolatkę jest gabinet pielęgniarki szkolnej.
  21. Świetlica funkcjonuje w godzinach: na Prusa od 6:30 do 15:30 (z przerwami, gdy uczniowie przebywają na zajęciach)
  22.  na Hirszfelda od 6:00 do 16:15
  23. Strefą wyznaczoną dla rodziców i innych osób postronnych jest: na Prusa - przedsionek wejścia głównego; na Hirszfelda – przedsionek wejścia przez szatnię w przyziemiu oraz przedsionek wejścia na parterze.
  24. W strefie wyznaczonej dla rodziców/osób postronnych może przebywać tylko jedna osoba.
  25. Rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego w budynku przy ul. Hirszfelda mogą wchodzić tylko do szatni celem odprowadzenia i odebrania dziecka. Rodzice muszą być wyposażeni w środki ochrony osobistej.
  26. Rodzice uczniów klas I- VIII nie wchodzą do budynku szkoły. Dzieci udają się do szatni pod nadzorem pracownika obsługi lub nauczyciela.
  27. Rodzice/petenci w ważnych sprawach kontaktują się ze szkołą przede wszystkim telefonicznie lub mailowo, a w przypadku potrzeby bezpośredniego kontaktu używają dzwonka, znajdującego się w przedsionku. Czekają w wyznaczonej strefie na przyjście pracownika szkoły. Zostają wpuszczeni do środka po dezynfekcji rąk oraz zasłonięciu ust i nosa.
  28. W szkole prowadzi się rejestr wejść do budynku, do którego wpisują się rodzice / petenci, którzy muszą osobiście załatwić ważne sprawy.
  29. Funkcjonowanie świetlicy, stołówki, biblioteki, gabinetu specjalistów, pobytu na basenie itp. regulują odrębne procedury.

Zasady zostają wdrożone zarządzeniem dyrektora PSP nr 3 w Jelczu – Laskowicach z dnia 31.08.2020 r.