image005

 We wtorek, 29 listopada mieliśmy przyjemność gościć  w szkole aktorów z teartu "Kurtyna". Uczniowie obejrzeli spektakle profiaktyczne dostosowane do wieku:

"Zaczarowany eliksir" to bajkowy spektakl dedykowany przedszkolakom oraz uczniom klas 0-3 Szkoły Podstawowej.Przedstawia perypetie dwójki zwierzęcych przyjaciół. Niesforna małpka Gapcio oraz łatwowierny piesek Dyzio wyruszają w swoją szaloną podróż, pełną przygód i niesamowitych zwrotów akcji.Okraszoną pięknymi piosenkami oraz energetyzującym tańcem. Podczas wędrówki poznają zalety zdrowego odżywiania oraz dobrych manier. Na jednym z etapów podróży niespodziewanie na ich drodze pojawi sięnieznajoma starsza pani, która zaoferuje naszym bohaterom tajemniczy „zaczarowany eliksir”. Magiczny trunek ma zapewnić im szczęście i dostarczyć wiele wymarzonych prezentów. Mimo, że początkowo instynkt podpowiadał zwierzakom żeby nie brali eliksiru od nieznajomej starszej pani, to jednak Dyzio i Gapcio ulegli swojej chciwości. Na szczęście bojaźliwy Dyzio w obawie o zdrowie nie wypił mikstury, natomiast bardziej odważny Gapcio nie mógł się powstrzymać od jej spróbowania. Dość szybko okazało się, że tajemnicza pani okłamała naszych przyjaciół. Zamiast góry nowych zabawek doszło do niespodziewanej przemiany Gapcia w dziwnego stwora. Aby odczarować małpkę tajemniczym, magicznym zaklęciem nasi bohaterowie będą zmuszeni poprosić o pomoc kogoś z widowni. Czy wspólnymi siłami uda się złamać zaklęcie? Czy Gapcio i Dyzio wyciągną wnioski ze spotkania znieznajomą? Wszystkiego dowiecie się po obejrzeniu bajki teatruKurtyna „Zaczarowany eliksir”.

Wartości profilaktyczno – wychowawcze:

Edukacja zdrowotna - kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, szkodliwy wpływ używek i "śmieciowego” jedzenia na zdrowie człowieka. Kształtowanie postaw społecznych - wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, zachowanie obowiązujących norm i reguł kultury osobistej, odróżnianie dobra od zła, nieufność w stosunku do nieznajomych dorosłych oferujących nam prezenty czy też zachęcającychndo wspólnej zabawy lub spaceru.

"Przesłuchanie" to przedstawienie dedykowane klasom 4-6 Szkoły Podstawowej.

Główny bohater spektaklu, komisarz policji Robert Nowak ma za zadaniem złapać szkolnego cyberprzestępcę. W miejscowej szkole jedna z uczennic klasy VI padła ofiarą hejtu internetowego. Ktoś nieznany zaczął wysyłać do uczniów przerobione w programie graficznym zdjęcia, ośmieszające Dorotę. Na wszystkich z nich uczennica ma mieć kontakt z różnymi używkami, wyglądając w sposób kompromitujący. Początkowo zdjęcia pojawiały się w popularnych mediach społecznościowych do których dostęp mieli tylko uczniowie. Niestety na tym się nie skończyło, tajemniczy „ktoś” zdołał włamać się na prywatne konto Doroty dokonując jeszcze większego przestępstwa. Tym razem wszyscy łącznie z rodziną i nauczycielami zaczęli otrzymywać przerobione, kompromitujące fotki. Rozpoczyna się szkolna nagonka na Dorotę a niczemu nie winna uczennica przestaje chodzić do szkoły. Rodzice dziewczynki po rozmowie z Dyrekcją i pedagogiem szkolnym postanawiają zgłosić sprawę na policję. Zaangażowany w sprawę Komisarz Nowak przesłuchuję uczniów, którzy mogą być zamieszani w skalowanie Doroty. Czy uda mu się odnaleźć sprawcę i czy winny poniesie zasłużoną karę? Jakie konsekwencje prawne grożą internetowym hejterom? Odpowiedź poznacie po obejrzeniu spektaklu „Przesłuchanie”.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne:

Kształtowanie postaw społecznych - wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, wrażliwość na krzywdę człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi. Zdrowie, edukacja zdrowotna - postawy otwarte na poszukiwanie pomocy, kondycja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zagrożenia dla życia związane z uzależnieniem od alkoholu,uzależnienia behawioralne (od telefonów czy internetu) jako nowa jednostka chorobowa. Bezpieczeństwo, profilaktyka zachowań ryzykownych, troska o własne bezpieczeństwo w relacjach opartych o kontakty w Sieci, rozwijanie postaw opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory, konsekwencje prawne wynikające z cyberprzestępczości.

image001_image002

image003_image004

Początek strony