WycieczkiPrzyrodniczei012

W poniedziałek 30 września uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w zajęciach warsztatowych, pt.:„Życie w drzewie”, które odbyły się na terenie wrocławskiego ZOO. Zajęcia były zorganizowane przez „Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska” przy współpracy z ZOO.

Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z ekologiczną rolą drzewa. W czasie zajęć uczniowie: rozpoznawali gatunki drzew liściastych i iglastych, typy lasów występujących w Polsce oraz omawiali funkcje lasu i jego znaczenie dla człowieka. Najciekawszym zagadnieniem przedstawionym w czasie zajęć, było -drugie życie drzewa, po jego obumarciu, kiedy staje się schronieniem i miejscem życia dla wielu gatunków ptaków, bezkręgowców i grzybów. Martwe drzewa są bezcennym elementem w naturalnym ekosystemie leśnym, który ewoluuje samodzielnie i pozwala na naturalny i zrównoważony rozwój lasów.

Uczestnicy zajęć biologicznych i przyrodniczych naszej szkoły wzięli udział w tegorocznych zajęciach oferowanych przez uczelnie w ramach Festiwalu Nauki. Uczestniczyliśmy w wykładach prowadzonych przez pracowników Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, pt.: „Jak rozwijają się epidemie?” oraz „Globalne i lokalne spojrzenie na nowe zagrożenia wirusowe”.

Tematyka obu wykładów odnosiła się do chorób zakaźnych, które ponownie stają się śmiertelnym zagrożeniem dla człowieka, przede wszystkim z powodu ograniczenia szczepień. Choroby takie, jak: odra i krztusiec, zostały praktycznie wyeliminowane z populacji człowieka, ze względu na obowiązkowe szczepienia. Niestety w ostatnich latach zachorowalność na nie rośnie, ponieważ można się nie szczepić, a nadal są to choroby śmiertelne.

Ponadto, w związku z ociepleniem klimatu, pojawią się w naszej szerokości geograficznej nowe choroby, przenoszone przez komary z rodzaju Aedes, które zdolne są przeżyć i rozmnażać się w naszej szerokości geograficznej.

WycieczkiPrzyrodniczei008   WycieczkiPrzyrodniczei009

WycieczkiPrzyrodniczei010     WycieczkiPrzyrodniczei011