We wtorek, 1 października, obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.  W klasach oraz w świetlicy podejmowaliśmy rozmowy na temat osób starszych - jak możemy im pomóc i sprawić radość. Dzieci z prezentacji multimedialnej czytały na temat tego święta, jak jest w Polsce obchodzone. Uczniowie, mimo, że dzieli ich od seniorów duża różnica wieku potrafią nawiązywać z nimi przyjaźń, bardzo dobrze i mądrze opowiadały o swoich relacjach z osobami starszymi. Uczniowie klasy IIIc przygotowali laurki z życzeniami dla mieszkańców Domku Seniora w Radwanicach. które zostały wysłane pocztą. Słuchaliśmy także pisoenek, przy których Seniorzy bawili się w młodości.  Dzieci w świetlicy przygotowały mile niespodzianki dla Seniorów ze swojego sąsiedztwa.  Ponadto w naszej szkole zawsze gościmy Seniorów i przygotowujemy dla nich akademie z okazji Dnia Babci i Dziadka.

 

Celem obchodów tego święta jest próba przełamywnia różnych stereotypów dotyczących ludzi starszych i starzenia się. Dzień ten uchalony został 14 grudnia 1990 roku  przez Zgromadzenie Ogólne NFZ.

 

Osoby starsze często napotykają na swojej drodze przeszkody, które dla młodych ludzi mogą nie być problemem. Wielu Seniorów cierpi nie tylko przez niski komfort życia, czy stan zdrowia, ale także przez samotność. Dlatego w tym  dniu uświadamialiśmy naszym uczniom, że należy pamiętać o trudnościach osób starszych, że należy im się szacunek i wsparcie, że z ich doświadczenia i mądrości można się wiele nauczyć.

Starość to coś, co każdego każdego z nas - warto zatem, by nasi uczniowie o tym pamiętali i byli wrażliwi na potrzeby osób starszych.

Początek strony