WhatsApp Image 2024 03 21 at 19.33.43

 

„Od rodziców uczysz się miłości i śmiechu oraz tego, jak stawiać jedną stopę przed drugą.
Ale kiedy książki są otwarte, odkrywasz, że masz skrzydła ”– Helen Hayes.

 

...

Biblioteka Szkolna
PSP nr 3 w Jelczu-Laskowicach

ul. Prusa 2
tel. 71 3188123
psp3.biblioteka@wp.pl

pracownicy
Małgorzata Maciejko
Marta Dobruchowska

„Bez względu na to, ile masz zajęć Drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu”.

Szanowni Państwo!
Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.
Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność i przewodnictwo – rozmowy, współczucie i wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia w mówieniu i myśleniu a także nasz własny przykład. To daje im wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia w rodzinie.
Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.

Pomocą w wychowaniu i kształtowaniu młodego człowieka może być lektura ciekawych i wartościowych książek. Warto rozmawiać o książkach, wymieniać się opiniami, dowiadywać się, co dziecko czyta i czy mu się to podoba. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.
Aby być kompetentnym przewodnikiem, a później partnerem dziecka w takich rozmowach, trzeba samemu też czytać. Można wspólnie przeczytać dobrą książkę, ciekawy artykuł, które mogą skłonić dziecko do refleksji i rozmowy o książkach, o życiu, o sprawach, które go interesują.

10 powodów dla których warto czytać dziecku książki
1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
4. Książki wychowują.
5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.
Pamiętajmy zawsze o tych zaletach. Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki w naszej szkole lub strony Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie Państwo znajdziecie pozycje książkowe polecane do czytania.
Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.
Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!

PS. Zapraszamy Państwa razem z dziećmi do odwiedzin szkolnej biblioteki.
W tym roku przystąpiliśmy do projektu „NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2016-2020”. Pozyskaliśmy dofinansowanie do zakupu książek na kwotę 15000 zł. Kupiliśmy nowości wydawnicze najbardziej poszukiwane przez naszych uczniów, nauczycieli i rodziców. Biblioteka szkolna wzbogaciła się o ponad 400 nowych tytułów! Książki cieszą się dużą popularnością wśród czytelników. Staraliśmy się kupić książki wartościowe, atrakcyjne, bestsellery, książki pięknie wydane, zachęcające do czytania i oglądania. Wszystkie kupione nowości są bardzo chętnie wypożyczane. Z pewnością realizacja Programu przyczyniła się do wzrostu zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Zauważalny jest wzrost wypożyczeń oraz odwiedzin w bibliotece szkolnej. Uczniowie nie tylko chętnie wypożyczają nowe książki, ale także proszą o zakup kolejnych nowości, innych tytułów czytanych autorów, kontynuacji serii itp.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie! SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Książki zakupione do biblioteki w ramach projektu NPRCz można przeglądać w katalogu internetowym biblioteki - https://m001305.molnet.mol.pl/collection/46849

Szanowni Rodzice!
Zachęcajcie swoje dzieci do częstego sięgania po książkę,
do odwiedzania biblioteki i czytania!

Małgorzata Maciejko i Marta Dobruchowska
nauczycielki biblioteki szkolnej

Dziennik elektroniczny

Katalog elektroniczny biblioteki szkolnej

 

indeks

 

Tu się czyta... blog biblioteki szkolnej

park z chlopiec aka ksiazkaa

Wolne lektury

wolnelektury

Cała Polska Czyta Dzieciom

olbinica

Bibliosercem z Ukrainą

ksiazkiukr

Przyłapani na czytaniu

426828267 901828611638424 1469094745177096051 n

W AKCJI

WhatsApp Image 2024 03 21 at 19.32.51

Początek strony